Güvenlikli iskele nedir

Güvenli iskele adı üstünde her türlü güvenlik açığının giderildiği sistemlerdir. Böylece olası iş kazalarının önüne geçilebilmektedir. Bu sistem Türk Standartları Enstitüsü (TSE) onaylıdır ve bu standartlar TS EN 12810-1, TS EN 12810-2, TS EN 12811-1, TS EN 12811-2, TS EN 12813-3 olarak belirlenmiştir.

Bu standartlar doğrultusunda güvenlikli iskele sisteminde güvenli korkuluklar, topukluk ve kilitlenme özelliğine sahip kalas sistemi söz konusudur. Bu korkulukları boyu 1 metre dolayındadır. Güvenlik iskele sistemlerinde işçiler hem güvenli, hem de rahat bir şekilde çalışmaktadır. Çünkü çalışma alanlarını işlerini rahat yapabilecekleri bir genişlik sunmaktadır. Bu durum iş verimliliğini artırıcı bir nitelik taşımaktadır.

Tüm bunların yanında güvenlikli iskele çalışma verimliliğini artıracak şekilde hareketli bir yapı özelliğini de barındırmaktadır.

Bu sistemin kurulum aşaması oldukça basittir. Bu açıdan rahatlıkla monte edilmektedir. Ancak bu monte işlemi alanında uzman ve bu konuda eğitim almış insanlar tarafından yapılmalıdır. Ayrıca iskeledeki eksikliklerin belirlenmesi bakımından bu alanda uzmanlık önem taşımaktadır.